tekst: LEONA ČORBIĆ
fotografije: LAUNCHMETRICS/ SPOTLIGHT
Kao vječiti partner na zabavama, alkoholna pića možda nam odgovaraju na tulumu, ali iduće jutro često se susrećemo s dehidriranim, podbuhlim i otečenim licem. Uz malo discipline moguće je riješiti i ove probleme.
U blagdanskom razdoblju podrazumijeva se da ćemo u duhu slavlja popiti koju čašicu više. Inače su društveni stereotipi o učinkovitosti alkohola toliko maštoviti da se često kaže da alkohol krijepi dušu i liječi tijelo, no je li to uistinu tako? U zadnje vrijeme nailazimo na suprotna mišljenja pa je sve popularniji trend odricanja od alkohola ili bar smanjenja njegove konzumacije. Prema istraživanju Gallup Poll iz 2023. godine, 62% osoba mlađih od 35 godina izjavilo je da redovito pije, što je pad od 10% u odnosu na 2003. godinu. S druge strane, na porast novih društvenih normi ukazuje i učestalost bezalkoholnih koktela, tzv. moktela i ostalih primamljivih alternativa alkoholu. Ovi su trendovi dokaz sve veće svijesti o negativnim učincima alkohola na zdravlje, koji su posebno vidljivi na koži.
„Alkohol je zapravo jedan od najagresivnijih spojeva koji uništavaju kožu. Uvijek se našalim s pacijentima: ‘Ako želite ostariti, izvolite, pijte!’”, rekao je njujorški nutricionist Jairo Rodriguez, među čijim klijentima možemo pronaći modne dizajnere i urednike Voguea. Rodriguez je objasnio koji su točno učinci alkohola na kožu i istaknuo prednosti smanjenja njegove konzumacije, a mi vam prenosimo njegova upozorenja i savjete.
KONZUMACIJA ALKOHOLA UZROKUJE DEHIDRACIJU I UPALU KOŽE
Rodriguez napominje da dva alkoholna pića dnevno mogu nanijeti ogromnu štetu koži jer utječu na sve sluznice u tijelu – od gušterače, jetre pa sve do lica. Alkohol s jedne strane dovodi do upale koja je najvidljivija u obliku crvenila lica, dok s druge strane funkcionira kao diuretik zbog kojeg dolazi do pojačane proizvodnje urina, a time i izbacivanja vode iz organizma, što se na kraju manifestira u obliku dehidrirane kože i većeg broja bora.
PROMIJENITE NAVIKE, SPASITE KOŽU
Srećom, sve se da riješiti promjenom navika. Rodriguez objašnjava da koža, kao i svaki drugi organ, ima sposobnost regeneracije.
„Tijelo ima nevjerojatnu brzinu rehidratacije, ali uspješnost te regeneracije ovisi o veličini štete. Ako pijete 15 do 20 godina i prestanete, pitanje je možete li imati neoštećenu kožu. Jednom kada uništite kolagen, teško ga je vratiti.”
A onima koji ipak ne žele u potpunosti promijeniti navike, nekoliko jednostavnih koraka može pomoći u zaštiti kože.
PIJTE SVAKI DRUGI DAN ILI RJEĐE
„Kada imate 20 godina, alkohol napušta vaše tijelo za otprilike tri sata, dok je onima u 40-ima potrebno trideset i tri sata da ga izbace iz organizma. Znači, 40-godišnjaci bi trebali smanjiti konzumaciju na jedan do dva puta tjedno – što je manji unos, to će biti manje oštećenje kože”, objašnjava Rodriguez.
PAZITE ŠTO PIJETE
Učinak alkohola na kožu ovisi o tipu alkohola, a opće pravilo je – što bistriji, to bolji. Čisti alkohol sadrži najmanje dodataka koji loše utječu na kožu i brže izlazi iz organizma. Ukoliko pijete vodku, gin i tekilu bez miješanja s drugim pićima, oni će se kroz tijelo kretati brže pa će se organizam prije očistiti od njih.
OSTANITE HIDRIRANI
Dobro bi bilo unijeti istu količinu alkohola i vode. Naime, kako bi se smanjila dehidracija, potrebno je nadoknaditi tekućinu, pa tako Rodriguez predlaže idući recept: Popratite svaku čašu alkohola čašom vode.
Osim toga, sjetite se nakon ludog izlaska očistiti i hidrirati lice. Na kraju krajeva, kako kažu dermatolozi, o tome se ne pregovara. Skinite s lica šminku i sve nečistoće koje su se nakupile tijekom noći, pa nakon umivanja nanesite hidratantnu kremu. Taj jednostavni korak spasit će vašu kožu od jutarnje suhoće koja se javlja s mamurlukom, a u nastavku pogledajte koji vam proizvodi mogu pomoći pri njezi lica nakon burne noći.