tekst: ANELA MARTINOVIĆ
fotografije: IMAXtree
Dok su drugi ruževi za usne dodatak odjevnoj kombinaciji, crvenom ružu je dodatak odjevna kombinacija. Odjenete li uz njega pripijenu crnu haljinu, izgledat ćete vamp, a padne li vam odabir na trenirku, crveni ruž će dati mladenački dojam. Trapericama i bijeloj košulji daje pak ženstvenost, a dugačkoj satenskoj haljini glamuroznost.
Crveni ruž može, doduše, izgledati i vulgarno, ako ga se kombinira s prenapadnom ili suviše izazovnom odjećom, stoga takve komade izbjegavajte. Njegova višeznačnost rezultat je i povijesnih prilika. Crvene usne su bile simbol ženstvenosti i seksualnosti još od doba Sumerana, koji su mrvili u prah određenu vrstu stijene crvene boje i njome rumenili usne, kao i u vrijeme starih Egipćana koji su rumenilo dobivali gnječenjem štitastih uši vrste Cochineal (košenil) od kojih se dobivalo crveno bojilo za tkanine.
Crveni ruž je bio zaštitni znak sufražetkinja, borkinja za žensku ravnopravnost s početka 20. stoljeća, pa otada označava snažne žene, ali, prema nekima, i žene lakog morala, kako o feministkinjama govore muškarci do dana današnjeg. Crveni ruž je i simbol protesta protiv korumpiranih političkih elita: 2018. u Nikaragvi te godinu kasnije u Čileu.
Bio je omiljeni izbor britanske političarke Margaret Thatcher, Željezne lady, kako su ju zvali, kao i suvremene američke demokratkinje Alexandrije Ocasio-Cortez, članice Zastupničkog doma. A kako je dostupan u više crvenih nijansi (i više cjenovnih razreda), svaka žena ga može naći prema svojoj boji kose i puti te dubini novčanika.